Flyers Post Season Update (as of Feb 19)
Flyers Post Season Update (as of Feb 19)

Boys Basketball

UPDATE: #2 Boys basketball defeated #10 Traip Academy in the Class C quarters 55-29 to advance to the semis vs #3 Boothbay on Thursday at 7:00 pm at the Augusta Civic Center. Read the Press Herald article.

The Flyers completed a 17-1 regular season (the best regular season in school history).  Waynflete will have a bye in the first round and will host the winner of Halldale vs Traip Academy on Monday February 17 at 5:30 p.m. in Augusta.

 

Nordic Skiing

UPDATE: Boys Nordic Skiing placed fifth at Class C States.  Nicholas Werner '20 made the podium with a third place finish.  Scoring for the boys were Werner, Henry Wagg, Joe Powers and Ethan Freeman.  Girls Nordic Skiing placed 2nd at Class C states.  Girls scoring were  Clara Sandberg, Julia Werner, Emily Wagg, Sarah Morgan.  The girls team won the MPA Good Sportsmanship award voted on by their opponents throughout the season.

Waynflete girls placed third in the WMC championship Saturday at Starks Hill. The team was led by Julia Werner, Clara Sandberg, Emily Wagg, Sarah Morgan, Kaitlyn Bliss, and Blythe Thompson.

Waynflete boys placed fifth behind a third place finish from Nicholas Werner. Other top finishers for the Flyers were Henry Wagg, Ethan Freeman, Reed Robinson, and Whittier Tone.

States were February 17 and 18 at Titcomb Mountain.

 

Swimming

UPDATE: Boys swim placed 12th out of 20 teams at Class B states at Bowdoin.  Highlights of the meet were a 6th place finish by Xander Forsyth '20 in the 100 breaststroke and a 9th place finish in the 200 free relay by Haoming Ma, Levi Lilienthal, Oscar Herrera and Forsyth.  The girls swim team placed 16th at states.  Eliza Clark, Libby Dakers, Zella Ruff and Larkin Kern earned a 13th place in the 200 free relay.

The boys team competed in the South Southwesterns yesterday at Cape earning an impressive fifth place finish overall (results here).  States were February 17 at 11:00 a.m. (girls) and 18 at 11:00 a.m. (boys) at Bowdoin.

 

Alpine Skiing

UPDATE: Falmouth/Waynflete boys alpine skiing won the class A state championship.  Flyers on the team are Ben Adey '21 (8th slalom) and Scout Townsend '21.  The girls placed 5th with Emily Girard  '22 representing the Flyers.

Waynflete has a co-op team with Falmouth.  Flyers competing in Class A states on February 13 and 14 are Ben Adey, Scout Townsend, and Emily Girard.

 

Ice Hockey

UPDATE: SoPo/Freeport/Waynflete boys ice hockey finished off the regular season with a 4-3 win over Falmouth for a regular season record of 11-6-1.  Play-offs begin next week and the Riots are the #4 seed in class A.

UPDATE: Girls ice hockey took undefeated Lewiston to OT before falling 1-0 in the state championship.  The team finished the season 13-6-1 and state runners up. 

The Cape/Flete/SoPo girls earned the #2 seed with a 14-5-1 regular season under coach Bob Mills. The team advances to it's first ever state championship on Saturday, February 15 at 3:00 p.m. at the Colisee in Lewiston.

The Sopo/Freeport/Waynflete boys are currently 9-5-1 and seeded fourth in the state with three games remaining.